Goździk - król Zanzibaru

0
Goździk - król Zanzibaru

Goździk

Aromatyczny, intensywny i cieszący zmysły.

Najpopularniejszy, uprawiany w sporych ilościach, główny produkt eksportowy i duma Zanzibaru.

„Król Zanzibaru”

Tak został nazwany przez lokalną ludność, gdyż to właśnie on był pierwszą rośliną uprawioną na na wyspie i głównym źródłem utrzymania wyspy zanim stała się popularna dla turystów.

Choć Zanzibar teraz głównie utrzymuje się z turystyki to jednak goździk dalej stoi na podium stanowiąc drugie źródło dochodu.

Ich uprawa jest pod ścisłą kontrolą rządu – oznacza to, wywóz goździków poza granice państwa bez pozwolenia, grozi więzieniem.

Goździki, które znajdujecie w paczuszkach, uzyskuje się po wysuszeniu na słońcu częściowo rozwiniętych pączków kwiatowych. Wtedy zmieniają barwę na brązową. Są bogate w intensywny smak i zapach, dzięki olejkowi znajdującemu się w pąkach. Aromatyczny zapach goździkom nadaje dokładnie eugenol.

Zanzibarczycy wykorzystują głównie tą roślinę w leczeniu bólu zęba, a dokładnie sproszkowany goździk umieszczają w miejscu bólu. A dlaczego właśnie takie zastosowanie? Ponieważ w olejku eterycznym, który zawiera goździk, znajdują się substancje o działaniu znieczulającym, antyseptycznym, odkażającym, przeciwbólowym. Mowa tu dokładnie o eugenolu.

Co więcej lokalna ludność wytwarza z goździków również olejek goździkowy, który stosują się w kąpielach, czy masażu. Dzięki działaniu drażniącemu na skórę i rozszerzaniu naczyń krwionośnych oraz przeciwbólowemu, świetnie działa  przy nerwobólach, artretyzmie, reumatyzmie.

Warto wiedzieć, że według współczesnej nauki to najbogatszy surowiec olejkowy !!!

 

Komentarze do wpisu (0)

Może Cię zainteresować
Oregano 40g
Oregano 40g
6,10 zł
szt.
Majeranek 30g.
Majeranek 30g.
5,30 zł
szt.
Lubczyk 50g.
Lubczyk 50g.
5,90 zł
szt.
Kolendra liść 90g.
Kolendra liść 90g.
5,90 zł
szt.
Kolendra mielona 120g.
Kolendra mielona 120g.
6,90 zł
szt.
Estragon z Polski 50g.
Estragon z Polski 50g.
5,90 zł
szt.
Curry bez soli 100g.
Curry bez soli 100g.
7,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl